Biztonsági adatlapok aktualizálása: mikor és miért szükséges?

ToxInfo – Iránytű a kémiai biztonsághoz – Biztonsági adatlapok aktualizálása: mikor és miért szükséges?

A biztonsági adatlap (Safety Data Sheet, SDS) nem egy egyszer elkészítendő dokumentum, hanem egy „élő” irat, amelyet rendszeresen karban kell tartani. Az SDS-ek biztosítják a veszélyes anyagokkal és keverékekkel dolgozók számára a megfelelő információt a termék tulajdonságairól, kockázatairól és a biztonságos kezelés módjáról.

Ezért naprakész állapotuk kulcsfontosságú a kémiai biztonság szempontjából. Emellett a dokumentumok aktualizálása a jogszabályi megfelelés miatt is elengedhetetlen, hiszen a hatóságok elvárják, hogy az SDS-ek a legfrissebb információkat tartalmazzák.

Mikor kell frissíteni az SDS-t?

A REACH rendelet 31. cikkelye (9) részletesen meghatározza, hogy mely esetekben kötelező egy biztonsági adatlap aktualizálása. Ezek közé tartozik például:

  • Új veszélyességi információ felbukkanása: Ha a termékről olyan új adat vagy kutatási eredmény válik elérhetővé, amely a keverék vagy anyag veszélyességét másképp ítéli meg (pl. korábban nem ismert egészségkárosító hatás).
  • Változás a CLP osztályozásban: Ha új toxikológiai vagy egyéb vizsgálati adatok alapján az anyag vagy keverék veszélyességi besorolása módosul (pl. magasabb kategóriájú egészségkárosító osztályba kerül). harmonizált osztályozás változása, melléklet?
  • Új jogszabályi korlátozás vagy engedélyezési kötelezettség: Ha a terméket érintően új EU-s korlátozást vezetnek be vagy engedélyezési előírás lép életbe, az SDS-t ennek megfelelően frissíteni kell a vonatkozó információkkal.

Fontos, hogy az adatlap frissítését haladéktalanul el kell végezni, amint a fenti változások bármelyike bekövetkezik. Ezzel biztosítható, hogy a felhasználók mindig a legfrissebb információk birtokában legyenek.

Teendők új veszélyesség esetén

Ilyen esetben az SDS-t haladéktalanul felül kell vizsgálni. Módosítani kell a 2. szakasz (Veszélyazonosítás és besorolás) adatait – szükség esetén új figyelmeztető piktogramot és H-mondatot hozzáadva –, valamint frissíteni kell a 11. szakaszt (Toxikológiai adatok). Lényeges, hogy a CLP osztályozás változását az SDS és a címke is azonnal tükrözze.

Meddig használható a régi formátumú SDS?

Lényeges tisztázni, hogy a jogi követelmények időközben is változhatnak, így a frissítés ilyen esetben is szükséges lehet. Az (EU) 2020/878 rendelet módosította a biztonsági adatlapok felépítését, 2023-tól csak az ennek megfelelő tartalmú és formátumú SDS-ek fogadhatók el.

A rendelet új elemek (pl. a nanoformákra és az endokrin káros hatásokra vonatkozó információk) feltüntetését írja elő, így a korábban kiadott adatlapokat is frissíteni kellett. Tehát egy régebbi SDS aktualizálására is szükség lehet ahhoz, hogy megfeleljen a jelenlegi előírásoknak.

Hogyan dokumentáljuk az SDS frissítését?

Amikor egy biztonsági adatlapot módosítunk, az új változatban egyértelműen jelezni kell a frissítés dátumát és azt, hol történt változás az előző verzióhoz képest.

Emellett gondoskodni kell arról is, hogy az új verziójú SDS eljusson minden érintett felhasználóhoz vagy vevőhöz, így mindenki a legfrissebb információk birtokában dolgozhasson.

Javasolt időközönkénti felülvizsgálat

Bár a jogszabály konkrétan meghatározza, milyen esetekben kötelező az azonnali frissítés, érdemes a biztonsági adatlapokat időközönként, például évente felülvizsgálni akkor is, ha látszólag semmi nem változott.

Egy éves audit során ellenőrizhetjük, hogy történt-e bármilyen jogszabályi változás (pl. új osztályozási kritérium a CLP rendeletben, új expozíciós határérték stb.), illetve van-e friss kutatási adat az anyagokkal kapcsolatban. Ez egyfajta proaktív megközelítés, amely segít elkerülni, hogy egy lényeges változás észrevétlenül maradjon.

Ráadásul a rendszeres felülvizsgálat dokumentálásával igazolhatjuk is, hogy megtettük a szükséges lépéseket a jogszabályi megfelelés érdekében.

Összességében elmondható, hogy a biztonsági adatlapok naprakészre módosítása nem csupán jogi követelmény, hanem a felelős kémiai biztonsági gyakorlat szerves része is. Egy elavult biztonsági adatlap nem figyelmeztet megfelelően a valós kockázatokra, ezáltal veszélyeztetheti a dolgozók egészségét és komoly jogi következményeket vonhat maga után a vállalat számára. Éppen ezért minden cégnek érdemes egy megfelelő stratégiát kialakítania a biztonsági adatlapok folyamatos karbantartására és frissítésére.

Fontos továbbá, hogy SDS módosítása esetén az új változatot legalább egy évre visszamenőleg minden érintett vevő számára át kell adni, biztosítva ezzel az aktuális információk elérhetőségét és a jogszabályi megfelelést.

További kérdése van?

Keresse ügyfélszolgálatunkat, vagy tegye fel kérdését szakértőnknek online.

Ügyfélszolgálat          Kérdezze szakértőnket

 

Szolgáltatás ajánló:

 

Hasznos cikkek: