REACH tudástár – Továbbfelhasználói kémiai biztonsági értékelés
A továbbfelhasználók saját kémiai biztonsági értékelés elvégzésére lehetnek kötelezettek, ha az anyaggal vagy keverékkel kapott expozíciós forgatókönyvben leírt felhasználási feltételek nem fedik a saját, illetve a fogyasztóik felhasználási feltételeit.
Ez a követelmény nem alkalmazandó:
Ha, az anyag vagy keverék nem igényel biztonsági adatlapot vagy kémiai biztonsági jelentést az alábbi okok miatt:
A továbbfelhasználó kémiai biztonsági értékelésének a saját felhasználására és – amennyiben alkalmazható – a szállítási láncban lejjebb lévő azonosított, a szállító által nem érintett felhasználásokra kell irányulnia.
A kémiai biztonsági értékelési eljárás abban különbözik az egységesen előírt eljárástól, hogy a veszélyértékelés nem kötelező, mivel a továbbfelhasználó felhasználhatja a biztonsági adatlapon rendelkezésre álló információt.
A továbbfelhasználó dönthet úgy, hogy saját kémiai biztonsági értékelést folytat le egy vagy több, a szállító által ellenjavallt felhasználásra vonatkozóan. Ebben az esetben a továbbfelhasználónak addig kell finomítania a kezdeti értékelést, ideértve szükség esetén a veszélyértékelést is, amíg az anyag biztonságos felhasználása bizonyítható nem lesz.
A továbbfelhasználó nem köteles a kémiai biztonsági jelentését az Európai Vegyianyag-ügynökségnek benyújtani, de az anyag azonosítójára és a felhasználás leírására vonatkozó információkat be kell jelentenie.
Ez a bejelentés csak akkor kötelező, ha évi egy tonnát meghaladó mennyiségben történik az érintett felhasználás.
Kémiai biztonsági értékelés keverékre vonatkozóan is készíthető.
A keverékre vonatkozó továbbfelhasználói kémiai biztonsági értékelés önkéntes alapon készíthető.
Különösen hasznos lehet azon keverékek esetében, amelyek kevésbé komoly veszélyt jelentenek a bennük jelen levő egyes anyagoknál. Akkor is hasznos, ha a készítményben előforduló több anyag tekintetében is értékelést kell készíteni.
Ha egy keverékre vonatkozóan továbbfelhasználói kémiai biztonsági jelentés készült, a biztonsági adatlap 15. pontjában jeleznie kell, hogy az értékelés mely anyagokra terjed ki.
GY.I.K. – Gyakori kérdések és válaszok a kémiai biztonságban