Szolgáltatáscsomagok forgalmazóknak – Forgalmazók feladatai
A forgalmazókat érintő kötelezettségek összeállításakor figyelembe vettük a hazai jogszabályi sajátosságokat, amelyek alapján a feladatok szempontjából két eltérő kategóriát szükséges definiálni:
„Magyarországon elsőként forgalomba hozó”
A vegyi termékeket az EU tagállamokból szerzik be (vagyis nem importálók) és Magyarországon először hozzák azokat forgalomba. Az PCN bejelentés és ezáltal a magyar nyelvű SDS biztosítása mellett a magyar nyelvű feliratozás, címkézés is alapvető feladatuk.
“Viszonteladó”
Magyarországon vásárolt veszélyes vegyi keveréket (és bejelentett terméket) forgalmaznak tovább, ezáltal további bejelentést nem szükséges tenniük. A magyar nyelvű biztonsági adatlapot és ennek alapján felcímkézett (és UFI-kóddal ellátott) terméket a beszállítótól kapják.
“Viszonteladók” feladatai lehetnek
- CLP szerinti feliratozás, címkézés és csomagolás forgalomba hozatal előtt(1).
- Információszolgáltatási kötelezettség azon vegyi termékek esetében amelyekhez nem kötelező biztonsági adatlapot mellékelni.
- Árucikk forgalmazása esetén az SVHC anyagokkal kapcsolatos információk átadása a vevőknek.
- A forgalmazott vegyi termékek veszélyes tulajdonságaival kapcsolatban felmerülő új adat átadása a szállítói lánc többi tagjának.
- Biztonsági adatlap átadása (az átadás tényének dokumentálásával) a professzionális felhasználóknak.
- Saját dolgozók számára lehetővé tenni a biztonsági adatlapokhoz történő hozzáférést.
- A REACH információáramlásban történő aktív közvetítői feladatok: a vevőktől érkező kérések, információk továbbítása a beszállító felé, illetve azok megválaszolása.
“Magyarországon elsőként forgalomba hozó” forgalmazókat érintő plusz feladatok
- Veszélyes anyagok/keverékek bejelentése, módosított biztonsági adatlapok beküldése az OSZIR rendszeren keresztül.
- Magyar nyelvű, a hatályos magyarországi és Európai Uniós jogszabályoknak megfelelő biztonsági adatlap biztosítása a forgalmazott anyagok és keverékek mellé – SDS fordítás (adaptálás, aktualizálás).
- Az osztályozáshoz és címkézéshez felhasznált információk archiválása 10 évig.
(1) A CLP rendelet a címkézési kötelezettség tekintetében a “szállítót” jelöli meg. Mindez azt jelenti, hogy a viszonteladónak is címkézési kötelezettsége lehet, ha a beszállítója nem, vagy rosszul címkézte fel a terméket.
Ingyenes online tanácsadás
További kérdése van?
Keresse ügyfélszolgálatunkat, vagy tegye fel kérdését szakértőnknek online.
Ügyfélszolgálat
Kapcsolódó cikkek
Ajánlott szolgáltatásaink